Header image
line decor
   O FIRME   |   PREDMET ČINNOSTI   |   DÔVODY PRE ČISTENIE VZT   |   KVALITA OVZDUŠIA   |   ZARIADENIA NA ČISTENIE   |   KONTAKT    ::  
line decor
         
    ZARIADENIA NA ČISTENIE    
       
  Kefy    
 

Kritériá pre výber kefy na konkrétnu prácu sú nasledovné:

• veľkosť kefy,
• materiál štetín kefy,
• plastové alebo cievkové jadro kefy,
• veľkosť a typ potrubia,
• druh špiny,
• odolnosť,
• čistiaci potenciál,
• ďalšie špeciálne charakteristiky a doplnky.

Kefy používané na čistenie potrubí pomocou špeciálnych zariadení. Špina prilepená k vnútornému povrchu potrubí sa zvyčajne odstraňuje pomocou kief. Ich priemer môže byť od 100 do 1200 mm. Veľa kief má štetiny zo syntetických vlákien s odolnosťou drôtu. Jemné kefy sú robené so špeciálnymi štetinami. Na efektívnosť čistenia kefy má najväčší vplyv použitý materiál a jej hrúbka. Ak chcete zabezpečiť rýchle a efektívne čistenie, je nevyhnutné vybrať si správny druh kefy pre konkrétny druh špiny. Kinetická energia kefy dostatočnej veľkosti rotujúcej veľkou rýchlosťou zachytáva uvoľnenú špinu. Samotná kefa uvoľňuje špinu, a hneď ju metie pred sebou. Funguje to aj pri čistení mastných potrubí.

Vývojom kief spravila Lifa Air Ltd. ohromný pokrok v tejto oblasti. Častice, ktoré je z potrubia najobtiažnejšie odstraňujú merajú menej 0.01µm. Najväčší vplyv na tieto malé čiastočky majú difúzne a elektrické sily. Preto bola vyvinutá špeciálna kefa z mikrovlákna. Pripája sa pred bežnú kefu a efektívne čistí mikroprachové častice z vnútorného povrchu potrubí. Odstraňuje tiež sadze a mastnú špinu bez potreby použitia chemických čistiacich prostriedkov. Odporúča sa používať mikrovláknovú kefu za sucha, s výnimkou potrubí so sadzami. Laboratórne testy totiž dokázali, že po použití mokrej tkaniny na čistenie, zostávajú po nej na povrchu potrubia zreteľné stopy. Navyše ak je rotačná rýchlosť kefy príliš vysoká, kefa nemôže pracovať efektívne. Odporúča sa jemne navlhčiť tkaninu kefy pre čistenie potrubí obsahujúcich ultra malé čiastočky. Ak je potrubie spájané nitmi, tie môžu kefu roztrhať. Mikrovláknová kefa sa môže prať v práčke pri teplote na 95° C.

Najlepšie výsledky čistenia sú dosahované s kefou, ktorá je o 10 cm väčšia ako je priemer potrubia. Lifa čistiaca kefa je jasným víťazom vo výskumoch uskutočnených v poslednej dobe. Lifa kefa na mastné potrubia má oceľové štetiny s plastovým povrchom. Kefa odstraňuje olejové a mastné usadeniny z potrubí tak, že sa jej štetiny nezlepujú. Efektívnosť čistenia sa môže skontrolovať tak, že potrubím prejde aj normálna kefa. Kefou na mastné potrubia sa môžu čistiť napríklad potrubia odvádzajúce vzduch z digestorov v kuchyniach.

Lifa Combi – kefa s dvomi druhmi štetín je vytvorená na mieru pre čistenie štvorhranných potrubí. Jej špeciálne stočené mäkké štetiny vyšľahujú do rohov, z ktorých vymetajú prach. Čistenie je efektívnejšie aj vďaka špeciálnemu špirálovitému tvaru strán štetín. Zvýšením rýchlosti otáčok kefy sa zväčší odstredivá sila, ktorá spôsobuje, že štetiny ešte prudšie narážajú do rohov potrubí. Zmenou smeru rotácie kefy sa vyčistia rohy na druhej strane potrubia. Tvrdé štetiny nielen čistia potrubie ale aj pomáhajú udržiavať kefu v strede potrubia. Kefa je vhodná aj pre kruhové potrubia. Keď je výška štvorhranného potrubia väčšia ako 1/3 jeho šírky, na jeho čistenie je vhodná combi – kefa. V ostatných prípadoch sa používa nosič kief v tvare písmena „V“ v kombinácii so správnymi kefami. Nosič kief v tvare písmena V otáča os kief do potrebného uhla alebo tvaru písmena „V“ podľa toho, čo čistí. Môže byť nastavený podľa rôznych požiadaviek a umožňuje použitie viacerých kief naraz, čím sa v tom istom čase vyčistí väčší povrch. Toto zariadenie umožňuje čistenie širších potrubí na jeden raz. Kefa Lasher je určená na použitie spolu s kamerou vybaveným čistiacim zariadením pre veľké potrubia. Mäkké štetiny kefy sa po vypnutí zariadenia zvesia dole, a tak kamere umožnia výhľad do potrubia. Končeky štetín sú rozstrapkané, čím zvyšujú čistiaci efekt. Kovová kefa s oceľovými štetinami pripevnenými k plastovej cievke je navrhnutá na čistenie priemyselných potrubí. Lifa kovová kefa je tradičnou kefou na vymeranie tehlových komínov. Aby sa predišlo poškodeniu tehál, čistí sa tak, že prút zo skleneného vlákna sa s kefou na konci pohybuje smerom hore a dole. Rotáciou kefy by sa mohol poškodiť vnútorný povrch komína. Laboratórne testy dokázali, že Lifa kefy čistia rýchlo a efektívne. Štandardy kvality vzduchu v interiéroch sa uspokojujú s limitom 1,0 g/m². S použitím Lifa kief sú tieto limity výrazne prekonané. Podľa výsledkov testov je priemerný výsledok čistenia, v závislosti od použitých kief, od 0,03 do 0,25 g/m².